به سایت شرکت فراز پترو مخزن خوش آمدید.

تهران - اتوبان ازادگان جنوب - ورودی چهاردانگه - خیابان شهدای سدید - میدان 9 دی - پلاک 92

مخزن تحت فشار

مخزن تحت فشار بعنوان بخشی از سیستم آبخانه دارای اهداف و ویژگی‌های متفاوتی است. ما در این مقاله قصد داریم تا شما را با مخزن تحت فشار، نحوه‌ی کارکرد و انواع آن آشنا کنیم. پس با ما همراه باشید.

مخزن تحت فشار چیست و چگونه کار می‌کند؟

مخزن تحت فشار به مخزنی گفته می‌شود که از جنس فلز یا فایبرگلاس است و دارای ظرفیت 2 الی 500 لیتر می‌باشد. اندازه مخزن تحت فشار به تعداد واحدهای یک ساختمان بستگی دارد. مخزن تحت فشار روی پمپ یا در کنار آن قرار می‌گیرد.

کار مخزن تحت فشار، پرفشار نگه داشتن آب قبل از روشن شدن پمپ و استفاده از آن است.مخزن تحت فشار، آب را با هوای موجود در آن  ذخیره می‌کند تا زمانی‌که شیر آب ساختمان باز شود، در این هنگام آب با فشار زیاد خارج می‌شود. بعد از این‌که شدت فشار کمتر شد پمپ روشن می‌شود.

هدف مخزن تحت فشار چیست؟

مخزن تحت فشار بطور کلی سه هدف را دنبال می‌کند:

 • ذخیره کردن آب، در هنگامی که پمپ کار نمی‌کند. همچنان آب را پر فشار نگه می‌دارد تا هنگام استفاده افراد و باز کردن شیر آب از جریان مطلوبی برخوردار باشد.
 • با ذخیره آب، در زمان‌هایی که تقاضا بالا می‌ورد آب مورد نیاز افراد را تامین می‌کند.
 • مخزن تحت فشار، آب مورد نیاز را ذخیره می‌کند بنابران پمپ کمتر کار می‌کند و همین امر موجب می‌شود عمر پمپ طولانی‌تر شود.

 

مخزن تحت فشار
مخزن تحت فشار

انواع مخزن تحت فشار

همانطور که گفته شده بود مخازن تحت فشار در سایزها و ابعاد متنوع تولید می‌شوند. فشار موجود در این مخازن به دو صورت ایجاد می‌شود، توسط: دیافراگم و تیوپ از این‌رو مخزن تحت فشار به دو نوع دیافراگمی و تیوپی تقسیم می‌شود.

مخزن تحت فشار نیز مانند سایر لوازم الکتریکی نیاز به سرویس دارد مخصوصاً مخزن‌های تیوپی که به دلیل تماس با دیواره مخزن دچار اصطحکاک می‌شوند و این اصطحکاک منجر به سوراخ شدن مخزن می‌شود. از این‌رو انتخاب مخازن دیافراگمی سنجیده‌تر است.

مخازن تیوپی یا بالونی

در این نوع مخزن آب و هوا با هم مخلوط هستند. که همین امر موجب می‌شود هوای داخل منبع فشرده شود. این مخازن درون خود یک تیوپ دارند که وظیفه‌ی آن تحت فشار نگه داشتن آب است. مخزن تحت فشار مدل تیوپی برای ذخیره مواد بیشتر از 1000 لیتر استفاده می‌شود. مخازن تیوپی نسبت به مخازن دیافراگمی از لحاظ مقاومت و عملکرد ضعیف‌تر هستند.

مخازن دیافراگمی

مخازن دیافراگمی یکی دیگر از انواع مخزن تحت فشار است که شامل یک پرده از جنس لاستیک درون مخزن می‌باشد و فضای داخلی مخزن را به دو قسمت خشک و خیس تقسیم می‌کند. یک سمت این پرده آب و سمت دیگر هوا قرار دارد. قسمت خشک متصل به شیری است که به وسیله‌ی آن هوای پرفشار وارد مخزن می‌شود. در سمت خیس و پر آب نیز خروجی وجود دارد.

زمانی‌که پمپ کار می‌کند هوای ذخیره شده در آن زیاد می‌شود و وقتی به اندازه‌ی مطلوب برسد پمپ خاموش می‌شود. زمانی‌که آب را مصرف می‌کنند، دیافراگم به حالت اولیه‌ی خود باز می‌گردد. مخازن دیافراگمی مقاومت و دوام بیشتری نسبت به مخازن تیوپی دارند.

همانطور که گفته شد جنس تانک‌ها از فولاد یا فایبر گلاس است که مدل فولادی ارزان‌تر است و چون مخزن دیافراگمی در آن تعبیه شده است کمتر احتیاج به سرویس و مراقبت دارد.

عملکرد مخزن تحت فشار

در مخزن تحت فشار، آب به وسیله‌ی پمپ با فشار وارد تیوپ می‌شود و هنگامی‌که شیر آب یکی از واحدهای آپارتمان باز شود آب از مخزن خارج می‌شود و وارد لوله‌ی آب می‌شود. بعد از این فرآیند مجدد مخزن شارژ می‌شود. هر مخزن تحت فشار بطور اولیه 5 الی 10 لیتر آب را می‌تواند تامین کند.
اگر مخزن بطور کامل خالی شود و مجدد شیر آب باز شود این‌بار خود پمپ روشن می‌شود و مستقیماً آب از پمپ خارج می‌شود. پمپ تا زمان پر کردن مخزن روشن باقی می‌ماند.

مزایای استفاده از مخزن تحت فشار

 • کاهش مصرف انرژی
 • افزایش عمر پمپ
 • تثبیت میزان فشار آب موجود در لوله‌ها
 • جلوگیری از ضربه
 • تنظیم فشار مخزن
 • کاهش آلودگی صوتی پمپ‌ها
 • عیب‌یابی مخزن

فشار هوای داخل مخزن تحت فشار به فاکتورهایی همچون: متراژ، ارتفاع و تعداد واحدهای ساختمان بستگی دارد. محاسبه‌ی میزان فشار موجود در لوله‌ها به عواملی مانند قطر لوله بستگی دارد و بین 20 الی 45 psi می‌باشد.

اگر فشار هوای مخزن تحت فشار تنظیم نباشد و این میزان کمتر از حد مجاز خود باشد باعث می‌شود تیوپ به دیواره‌ مخزن سائیده و در نهایت منجر به پارگی آن شود. میزان کم فشار باعث می‌شود آب بیشتر از حد مجاز در تیوپ ذخیره شود و بدلیل فشار کم هوا پمپ مدام خاموش و روشن می‌شود، تکرار مداوم این حرکت باعث سوختگی پمپ می‌شود.

راه های جلوگیری از پارگی تیوپ

در این قسمت قصد داریم نکات نگهداری از تیوپ جهت افزایش طول عمر مخزن تحت فشار را بیان کنیم.

 • تنظیم فشار
  کم و زیاد بودن فشار هوا و تنظیم نبودن فشار هوای داخل مخزن منجر به خرابی سیستم می‌شود پس ضروریست به این فاکتور در مخزن تحت فشار دقت کافی داشته باشید.
 • نصب مخزن ذخیره
  استفاده از مخزن ذخیره منجر به کاهش مصرف انرژی و افزایش عمر تیوپ می‌شود. وجود گاز کلر باعث خشک شدن و کاهش خاصیت کشسانی تیوپ می‌شود. راکد ماندن آب در منبع ذخیره، قبل از روشن شدن پمپ باعث خارج شدن گاز کلر می‌شود. جهت اطلاعات بیشتر می‌توانید مقاله مخزن ذخیره را مطالعه فرمائید.
 • صاف و صیقلی بودن سطح مخزن هنگام تعویض تیوپ
  مخازنی که دارای پارگی تیوپ هستند، به دلیل تماس آب با دیواره‌ی مخزن، مخزن دچار زنگ زدگی می‌شود و این امر سبب بوجود آمدن جرم و ناصافی سطح مخزن می‌شود. هنگامی که تصمیم به تعویض تیوپ پاره داشتید سطح مخزن تحت فشار را به وسیله سمباده صاف و صیقلی کنید؛ زیرا تماس تیوپ با زنگ زدگی منجر به پارگی تیوپ می‌شود.
 • حجم مخزن تحت فشار
  اگر حجم مخزن تحت فشار بصورت دقیق محاسبه نشده باشد تعداد دفعاتی که مخزن پر و خالی می‌شود افزایش می‌یابد و این امر منجر به کاهش عمر تیوپ می‌شود.
 • تراز کردن مخزن تحت فشار
  اینکه قبل از نصب مخزن تحت فشار تمام موارد را بررسی و به دقت محاسبه کنید، ضروریست. تراز بودن مخزن تحت فشار موجب کاهش برخورد و اصطحکاک تیوپ با دیواره می‌شود. از این‌ رو عمر تیوپ افزایش می‌یابد.
 • خشک کردن مکان نصب
  مکانی که مخزن ذخیره در آن نصب می‌شود می‌بایست خشک و دارای تهویه هوا باشد. رعایت این نکات باعث افزایش عمر و ماندگاری تیوپ می‌شود.
 • نصب ضربه گیر
  مجهز کردن تیوپ به لرزه‌گیر از صدمات ضربه کله قوچی جلوگیری می‌کند.
 • نصب فیلتر
  جهت جلوگیری از فرآیند کاویتاسیون از فاصله‌ی 5D مکش پمپ فیلتر را نصب کنید. با نصب فیلتر از ورود ذرات معلقی همچون براده آهن جلوگیری کنید. رسوب ذرات معلق سبب سوراخی تیوپ می‌شود.

علائم پارگی تیوپ داخل مخزن کدام است؟

 • هنگامی که پمپ آب در بالاترین حد فشار خود است، شیر هوایی که در بالای مخزن تحت فشار است را باز می‌کنیم. این شیر حالت سوزنی شکل دارد و از یک درپوش تشکیل شده است. پین شیر سوزنی را فشار دهید اگر فقط هوا از آن خارج شد پس تیوپ شما سالم است و اگر بجز هوا، آب نیز از آن خارج شد، تیوپ پارگی دارد و زمان تعویض آن است.
 • راه دیگر این است که شیرآلات ساختمانی را باز کنید، اگر همراه با آب، هوا نیز از شیر خارج شد ممکن است تیوپ پاره شده باشد.
 • دیگر روش تشخیص، خارج نشدن آب از مخزن تحت فشار، زمانی که مخزن پر یا نیمه پر است.

تعویض تیوپ مخزن تحت فشار به چه صورت است؟

یکی از نکات نگهداری، تعویض تیوپ مخزن تحت فشار می‌باشد. پس بهتر است این‌کار توسط متخصص انجام شود. اما اگر خودتان خواستید این‌کار را انجام دهید ضروریست تا مراحل زیر را رعایت کنید:

  • ابتدا جریان برق و آب را قطع کنید.
  • مخزن را از پمپ جدا کنید
  • هوای داخل مخزن  تحت فشار را بطور کامل خارج کنید برای انجام اینکار کافیست کلاهک مخزن را بردارید.
  • برای تمیز کردن فضای داخلی مخزن آب را با شدت زیاد داخل مخزن بچرخانید.
  • منبع آب را دمر کنید تا آب موجود در مخزن تحت فشار بطور کامل خارج شود
  • جهت تعویض تیوپ، درپوش دریچه را بر می‌داریم سپس تیوپ را بصورت دورانی خارج می‌کنیم. بعد تیوب مناسب را بصورت دورانی مجدد وارد مخزن تحت فشار می‌کنیم.
  • درپوش را سرجایش می‌گذاریم و تیوپ را باد می‌کنیم. این فشار از 25 psi کمتر باشد و از 35 psi بیشتر نباشد.
  • تمامی رابط‌ها را به وسیله‌ی نوار تفلون پوشانده و سپس آب و برق را وصل می‌کنیم.

قیمت مخزن تحت فشار

شرکت فراز پترو مخزن با بیش از 40 سال سابقه‌ی درخشان در زمینه‌ی تولید مخازن سرآمد برندهای موجود در بازار می‌باشد. برند فراز مخزن با بهره‌گیری از دانش فنی و کادری مجرب از متخصصان اقدام به تولید مخزن ذخیره، مخزن تحت فشار، نورد ورق، مبدل‌ های حرارتی و  مبدل حرارتی پوسته لوله و … کرده است.

فراز پترو مخزن طیف گسترده ای از مخازن سفارشی با فشار کم یا زیاد را برای فرایند‍‍‍‍‍ ، ذخیره و حمل مایعات و گازها ارائه میدهد و سابقه طولانی در ساخت این مخازن تحت فشار برای صنایع مختلف از جمله نفت،گاز،مواد شیمیایی، پتروشیمی، آب،دریایی، معدن و داروسازی را دارد.

تیم طراحی فراز با استانداردهای ASME،DIN،ISO و…که درمشخصات سفارش مشتری مشخص شده است کار می‌کند و با استفاده از نرم افزارهای معتبر پشتیبانی می‌شوند. نرم افزارهایی مانند PV-elite که قابلیت طراحی، تجزیه و تحلیل و ارزیابی مخازن تحت فشار را به طور دقیق و سریع را برای مهندسین فراهم می‌کند.این مخازن طبق آخرین استانداردها مانند ASME،UBC و …تحت نظارت گروه تحقیقات جوشکاری تجزیه و تحلیل می‌شوند.

کارخانه فراز دارای ابزارهای تخصصی می‌باشد که می‌تواند به طور خودکار صفحات فولادی را نورد کند. برای تولید این مخازن با توجه به خواسته‌های مشتری، ما روش‌های ویژه‌ای را بر روی کربن استیل، فولاد ضد زنگ و آلیاژهای خاص اجرا می‌کنیم که تمامی مواد اولیه آن از تولید کننده‌های معتبر داخلی و خارجی تهیه می‌شوند.

برای مشاهده محصولات بیشتر و جهت آشنایی با مجموعه فراز مخزن می‌توانید به سایت فراز مخزن مراجعه کنید و یا با شماره‌های مندرج در سایت با ما تماس بگیرید و بصورت رایگان مشاوره دریافت کنید.