نورد ورق - مبدل حرارتی پوسته و لوله - مبدل حرارتی - مخزن تحت فشار

تهران - اتوبان ازادگان جنوب - ورودی چهاردانگه - خیابان شهدای سدید - میدان 9 دی - پلاک 92

معرفی مخزن تحت فشار تیوپی

در معرفی مخزن تحت فشار تیوپی باید بگوییم، یکی از انواع قدیمی مخزن‌های تحت فشار است که در گذشته، بسیار کاربردی و مورد استفاده بوده است. عموماً این مخزن‌ها در بازار، به نام منبع تحت فشار ترک، ایتالیایی یا ایرانی شناخته می‌شود.

عمر مفید مخزن‌های تحت فشار تیوپی، عموماً 6 تا 8 ماه بوده و پر‌فروش‌ترین نوع آن‌ها نیز، مدل 24 لیتری آن است؛ اما جالب است بدانید، کیفیت مدل‌های 24 لیتری، عموماً پایین بوده و مدل‌های 60 لیتری آن، از دوام بالاتری بهره‌مند هستند.

پرمصرف‌ترین مخزن‌ تحت فشار در ایران، مخزن‌های تیوپی هستند که عمدتاً در ایران و چین تولید می‌شوند. این مخازن، طول عمر کمتری نسبت به مدل دیافراگمی دارند؛ اما برای تعمیر و همچنین تعویض و نصب، معمول‌تر و کاربردی‌تر هستند.

داخل این مخزن‌ها، یک تیوپ هوا وجود دارد که با ورود آب به مخزن، هوای داخل آن متراکم شده و آب در سیستم لوله، حرکت می‌کند. گرچه عمر مخزن تیوپی نسبت به همتای دیافراگمی خود کمتر است، اما تعمیر و تعویض آن‌ها آسان‌تر است.

متاسفانه در گذشته، به دلیل دسترسی کمتر به واردات مدل دیافراگمی این مخازن، با مشکلاتی مواجه بودیم اما امروزه، تولیدکنندگان داخلی تولید مخازن تحت فشار دیافراگمی را در مقادیر مختلف، به بازار عرضه می‌کنند.

ویژگی های مخازن تحت فشار تیوپی

پیش از بررسی ویژگی‌های این مخزن‌ها، باید به این نکته اشاره کنیم که تمامی مخازن تحت فشاری که در بازار با عنوان ساخت ایتالیا به فروش می‌رسند، دارای کیفیت ایتالیایی سطح 3 موجود در بازار هستند و کیفیت آن‌ها حتی از مخازن ترک و چینی هم پایین‌تر است.

اما از ویژگی‌های مخازن تیوپی، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • مخازن تحت فشار تیوپی، از 12 لیتر تا 100 لیتر در بازار موجود می‌باشد.
  • عمر این مخازن، حدود 8 سال و عملکرد مفید آنها در مقایسه با مدل دیافراگمی آن، تقریباً یک سوم است.
  • کیفیت این مخازن، در مقایسه با نوع دیافراگمی، کمتر است.
  • قیمت خرید مخازن تحت فشار تیوپی، نسبت به نوع دیافراگمی آن نیز، تقریباً یک سوم آن است.
  • تعویض تیوپ منبع فشار، نسبت به دیافراگم آسان‌تر بوده و با دانستن ته باز یا ته بسته بودن تیوپ، قطر لاستیک و ارتفاع آن، می‌توانید به آسانی آن را تعویض کنید.

عملکرد مخزن تحت فشار تیوپی در سیستم آبرسانی

از مخازن تحت فشار تیوپی می‌توان، در موتور‌خانه‌ی صنعتی، استخری و خانگی استفاده کرد. این بدان معناست که در جاهایی که نیاز به سیستم تامین آب وجود دارد، مطمئناً یک مخزن تحت فشار تیوپی می‌تواند، به بهبود سیستم آبرسانی کمک کند.

این ویژگی، به خصوص برای افرادی که آب خود را از طریق چاه تامین می‌کنند، مفید است. افرادی که به سیستم آب شهری دسترسی ندارند و در مناطق دورافتاده یا مزارع زندگی می‌کنند، قطعاً برای بهبود عملکرد پمپ آب به یک مخزن تیوپی، نیاز خواهند داشت.

در ادامه، به چگونگی فرآیند آبرسانی مخزن تحت فشار تیوپی، اشاره خواهیم کرد.

  • در ابتدا، پمپ شروع به کار می‌کند و آب از طریق پمپ، به مخزن تیوپی تحت فشار فرستاده می‌شود
  • هوای مخزن تا یک سطح از پیش تعیین شده، معمولاً 40 تا 60 پوند بر اینچ مکعب، فشرده می‌شود
  • پمپ با عملکرد سوئیچ اتوماتیک خاموش می‌شود و فشار وارد شده در مخزن تحت فشار تیوپی، نیازهای تامین آب را برآورده می‌کند.
  • هنگامی که کسی دریچه آب را باز می‌کند، فشار هوا در مخزن کاهش می‌یابد؛ به طوری که آب تا زمانی که فشار به یک فشار از پیش تعیین شده، معمولاً 20-40 psi برسد، به نقطه مصرف منتقل می‌شود.
  • در این فشار، پمپ آب روشن شده و سپس، آب به داخل مخزن کشیده می‌شود و این چرخه تکرار می‌شود.

رابطه اندازه مخازن تحت فشار با فشار آب

ممکن است این سوال برایتان پیش بیاید که دلیل استفاده از مخازن بزرگتر برای ساختمان‌ها چیست؟ آیا به این دلیل است که این مخازن بزرگ، فشار آب بیشتری را در اختیار آنان قرار می‌دهند؟ پاسخ این سوال منفی است. یک چشمه بسته بزرگتر بر فشار آب تأثیر نمی‌گذارد بلکه در عوض، مقدار فشار آب، توسط پمپ آب تعیین می‌شود.

یک مخزن ذخیره انبساط بسته، فقط برای ذخیره مقدار معینی آب عمل می‌کند و تنها از روشن و خاموش شدن پمپ آب جلوگیری می‌کند. بنابراین، اگر آب بیشتری نیاز دارید و پمپ نیز، دائماً روشن نمی‌شود، یک منبع فشار بزرگ‌تر بخرید. از طرفی، هر چه قدرت پمپ آب بیشتر باشد به دلیل بسته بودن منبع، انبساط فشار روی لوله بیشتر می‌شود.

یعنی اگر منبع کم فشار و کوچکی را برای ساختمان‌های بلند انتخاب کنیم، به دلیل قدرت بالای پمپ، ممکن است تیوپ آن بترکد؛ بنابراین اگر قصد خرید مخزن تحت فشار تیوپی را دارید، باید تعداد واحد‌ها و طبقات ساختمان را قبل از خرید، در نظر بگیرید.

کلام پایانی

امروزه، استفاده از مخازن خانگی، نقش موثری در تاسیسات ساختمان‌ها دارد. در گذشته، استفاده از مخزن تحت فشار تیوپی، میان مردم، بسیار رواج داشته است. این مخازن، عموماً برای نگهداری آب تحت فشار طراحی و اجرا شده و عمر مفید آن‌ها، بین 6 تا 8 ماه است.

استفاده از منابع تحت فشار، عمر پمپ‌ها را افزایش داده و باعث ایجاد سر‌و‌صدای کمتر در محیط نیز، می‌شود. برای مشاهده و آشنایی بیشتر با انواع مخازن، مبدل های حرارتی و نورد ورق ها می‌توانید به وب‌سایت فراز پترو مخزن مراجعه کنید.