نورد ورق - مبدل حرارتی پوسته و لوله - مبدل حرارتی - مخزن تحت فشار

تهران - اتوبان ازادگان جنوب - ورودی چهاردانگه - خیابان شهدای سدید - میدان 9 دی - پلاک 92

آشنایی با نورد آهن و فلزات

جهت آشنایی با نورد آهن و فلزات خواندن این مقاله را توصیه می‌کنیم، یکی از روش‌های فرم‌دهی مواد مومی به شمار می‌رود. در دمای نزدیک به دمای محیط، فقط فلزات و برخی از پلیمرها قابلیت واکسینگ کافی از خود نشان می‌دهند؛ برای افزایش این توانایی و همچنین، برای تشکیل موادی که در دماهای پایین قابل نورد نیستند، از نورد گرم بهره‌برداری می‌شود.

مراحل نورد ورق ، شامل عبور یک قطعه از مواد، بین دو غلتک و کاهش ضخامت آن به دلیل تنش فشاری ایجاد شده توسط غلتک‌ها است و موتورهای دستگاه نورد، در مدل‌های دو، سه و چهار سیلندر، تولید می‌شوند. فرآیند نورد، فرآیند کاهش ضخامت و افزایش طول، بدون تغییر عرض مواد است که این فرآیند، به دو صورت سرد و گرم انجام می‌شود.

در طی فرآیند نورد گرم، پس از بیرون آمدن تختال داغ شده از کوره از پیش گرم شده، از زیر، چند غلتک از روی آن  عبور می‌کند. در نورد گرم، غلطک سنگین سه بار و غلطک سبک، 7 یا 8 بار از روی ورق مورد‌نظر، رد می‌شوند.

اما در نورد سرد، ورق قبل از ورود به فرآیند، برای حذف تنش‌های پسماند آنیل می‌شود. هدف از نورد سرد، به دست آوردن ضخامت و سطح مورد نظر است.

نورد آهن چیست؟

یکی از روش‌های شکل‌دهی مواد، فرآوری نورد است. در دماهای پایین و نزدیک به دمای محیط، فقط برخی پلیمر‌ها و فلزات به اندازه کافی قادر به تشکیل موم هستند. نورد گرم، نوعی از نورد است که برای افزایش این استحکام و از طرف دیگر برای تشکیل موادی که در دمای پایین قابل نورد نیستند، استفاده می‌شود.

این فرآیند، یکی از بهترین و کاربردی‌ترین روش‌های شکل‌دهی محسوب می‌شود. فرآیند نورد، به این معنی است که با عبور از بین رول‌ها، شکل پلاستیک مواد تغییر می‌کند. این فرآیند، باعث تولید محصولات زیادی مانند: تیر و نبشی با مقاطع مختلف می‌شود.

هدف از نورد آهن و فلزات، تغییر شکل میله یا صفحه به شکل دلخواه است. معمولاً محصول نهایی رول شده به صورت ورق یا میله است. پس از طراحی نهایی، محصول نهایی با استفاده از وب کاتر به طول مورد نیاز بریده شده و پس از تکمیل و بررسی، بسته‌بندی و به انبار محصول، منتقل می‌شود.

دستگاه‌های نورد، به طور گسترده‌ای برای گرم کردن و خنک کردن فلزات و آلیاژهایی در اندازه‌های مختلف استفاده می‌شود. برخی از شمش‌های مورد استفاده برای ساخت ورق فولادی، می‌توانند 20 تن یا بیشتر وزن داشته باشند و حداقل 0.3 متر ضخامت داشته باشند. آلومینیوم را می‌توان، به صورت نوارهایی تا عرض 4 متر و ورق‌های آلومینیومی بسیار نازک با ضخامت تقریبی 0.025 متر نورد کرد.

معرفی و بررسی انواع نورد

تا اینجا با تعریف نورد آشنا شدید. در ادامه به معرفی انواع نوردها خواهیم پرداخت.

نورد گرم

کنترل و تنظیم دما در نورد گرم بسیار مهم است. برای ایجاد فضای نورد آهن و فلزات با روش گرم، لازم است دمای یکنواختی ایجاد شود که بالاتر از دمای تبلور مجدد فلز است. اگر این دما کمتر از دمای تبلور باشد، شکل پذیری فولاد سخت‌تر می‌شود.

از شمش، برای قطعات فلزی نورد ورق گرم استفاده می‌شود. به این صورت که شمش، بر روی دستگاه نورد قرار می‌گیرد و محصول نهایی، به صورت رول، تولید می‌شود. رول‌ها برای مدتی در دمای تولید نگه داشته می‌شوند و سپس از بین رول‌های لمینت رد می‌شوند.

هنگامی که محصول خنک می‌شود، اندازه گیری آن آسان نخواهد بود. بنابراین، اگر ابعاد محصول نهایی برای عملکرد شما مهم است، نورد آهن و فلزات گرم، انتخاب خوبی برای محصول شما نیست. این محصول نورد، به طور گسترده ای به عنوان تقویت کننده در جوشکاری، ساخت ریل، آهن و غیره، استفاده می‌شود.

نورد سرد

این شکل از نورد، اساساً همان نورد گرم است اما پردازش بهتری دارد. این روش، اندازه‌های دقیق‌تری می‌دهد. بنابراین، ابعاد در آن، دقیق‌تر است. در نورد ورق سرد، دمای محیط نورد باید کمتر از دمای تبلور مجدد آن باشد و در نتیجه، کیفیت سطح محصول نهایی، بالاتر است.

اجزای تشکیل دهنده نورد آهن

دستگاه نورد آهن، بخش‌های مختلفی دارد که شامل موارد زیر است:

  1. یاتاقان
  2. غلطک
  3. قفسه
  4. محفظه محافظ بلبرینگ

در جهت آشنایی با نورد آهن و فلزات باید بگوییم این دستگاه، دارای دو غلطک است که بصورت استوانه‌ای در کنار یکدیگر قرار گرفته و با نیرویی که از طرف موتور به آن وارد می‌شود، بصورت مخالف یکدیگر حرکت می‌کنند.

این غلطک‌ها در قسمتی به نام قفسه قرار داشته و قفسه‌ها، براساس طراحی و تعداد قالب، انواع مختلفی دارند که به معرفی آن‌ها خواهیم پرداخت.

  1. قفسه‌های دو غلطکی

در قفسه‌های دو غلطکی، به منظور کاهش ضخامت نورد‌ها، چرخش رول‌ها بصورت دو‌طرفه انجام می‌شود.

  1. سه غلطکی

در این نوع از قفسه، رول‌های پایینی و بالایی، در یک جهت و رول میانی، بر خلاف جهت آن‌ها حرکت می‌کند و در هنگام استفاده از این نوع قفسه، نیازی به حرکت رفت و برگشتی نیست.

در پایان

یکی از مهم‌ترین نکات در آشنایی با نورد آهن و فلزات، توجه به نورد سرد و گرم است. آهنی که با استفاده از فرآیند نورد گرم تولید می‌شود، دارای نرمی و انعطاف بالایی بوده و در مسائل مختلف کاربرد دارد. آهن تولید شده در نورد سرد نیز، کربن زیادی داشته و در نتیجه، نسبت به آهن تولید شده در نورد گرم، دوام بالاتری دارد.

اگر قصد خرید انواع دستگاه‌های نورد آهن را دارید، می‌توانید با مراجعه به سایت فراز مخزن ، دستگاه مورد نظر خود را انتخاب کرده و سپس، با کارشناسان ما در فراز مخزن، در ارتباط باشید تا با بهره‌مندی از مشاوره رایگان، بتوانید بهترین‌ها انتخاب کنید.